Syyspäivät Turussa 5.-6.10.!

Koulujen Musiikinopettajat ry:n 

Syyspäivät 2019

Teema:    Musiikki kuuluu kaikille – luova mieli, erityisyys ja erilaisuus

Aika:        5.-6.10.2019

Paikka:    Turku, Puolalan koulu, Torninkatu 4

Lauantaina 5.10.

klo 10-11        Tervetulosanat ja ajankohtaiset kuulumiset ympäri Suomen

klo 11-12:00    Musiikki kuuluu kaikille -oppiminen ja erilaisuus

klo 12:00-13:00    Lounas

klo 13:00-14:30    Työpajat

Intuitiivinen improvisaatio (Julia Petäjä)

Villikukkia -yhteisöllinen laulupiiri (Elisa Seppänen)

klo 14:30-15:00    Iltapäiväkahvi

klo 15:00-16:30    Työpajat jatkuu

klo 16:30-17:00    Päivän päätös ja kokouksen avaus

klo 19:00-21:00    Iltaohjelma Ravintola Koulu

Sunnuntai 6.10.

klo 9-10 & 10-11    Työpajat:

  • Hyvät ideat ja kokemukset vaihtoon
  • Musiikkiterapeuttisten menetelmien hyödyntäminen

(Taru Nevavuori, Musiikkiterapeutti, Psykoterapeutti)

klo 11:00-11:30    Koulujen Musiikinopettajat ry:n syyskokouksen päätös

klo 11:30-12:15    Päätössanat ja kotiin lähtö

 

Ilmoittautuminen:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScYi898P4euMAY2TG2UfVSci6l0WOZAMkXE6kSDP_2U1O3kqg/viewform?usp=sf_link

Koulutuksen hinta on KMO:n jäsenille 100€ ja ei-jäsenille 150€. Opiskelijat saavat osallistua koulutukseen 20€ hintaan.

Lisätietoja:

Jouni Haapakoski, puheenjohtaja (at) koulujenmusiikinopettajat.fi tai +358 40 8697150

Villikukkia – yhteisöllinen laulupiiri Carmina Buranan hengessä. 

Omaa muusikkoutta sekä pedagogisia malleja ravitseva laulun ja äänenkäytön luova paja, jossa tekijät kasvattavat yhdessä laulun voimaa ja tutkivat äänenkäytön mahdollisuuksia  musiikinopetuksessa.

Elisa Seppänen on ennakkoluuloton musiikkipedagogiikan taitaja, jonka musiikillisiä ilmiöitä vuorovaikutteisesti tutkiva ote hämmästyttää ja inspiroi sekä lapsia että aikuisia. Seppäselle on ominaista oman pedagogisen osaamisen syventäminen, dokumentointi sekä opetuksen kehittäminen. Seppänen opettaa Itä-Helsingin musiikkiopistossa, Sibelius-Akatemialla ja toimii free lancerinä musiikkikasvatuksen kentällä.

Intuitiivista improvisaatiota

Intuitiivista improvisaatiota -työpajassa tutkitaan turvallisen ryhmän suojassa, mitä tapahtuu, kun päästää irti kontrollista, luopuu epäonnistumisen pelosta ja antautuu hetkessä eläen aistimaan muiden improvisoijien tarjouksia. Parhaimmillaan ryhmä voi saavuttaa kokemuksen kollektiivisesta alitajunnasta, intuitiivisesta ryhmämielestä. Näkökulma kääntyy omaan sisäiseen maailmaan uppoutumisesta ympäristölle herkistymiseen. Työpajassa sovelletaan improvisaatioteatterin menetelmiä, hyödyntäen pääasiallisesti osallistujien liikettä ja ääntä sekä uteliaisuutta ja valmiutta leikkiin. Opittavat menetelmät auttavat tietoisesti virittäytymään intuitioon, jolloin taitoja on mahdollista soveltaa kaikilla elämän osa-alueilla, myös opetuksen ulkopuolella.

Julia Petäjä on muusikko ja musiikin aineenopettaja sekä esiintynyt improvisaatioteatterin parissa yhdeksän vuoden ajan. Petäjä on tutkinut musiikkikasvatuksen pro gradu -työssään () improvisaatioammattilaisten kokemuksia intuitiosta ja on kehittänyt työpajassa hyödynnettäviä opetusmenetelmiä pohjaten tutkittuun tietoon.