KMO:n hallitus starttasi uuteen toimintavuoteen 2017

KMO:n hallitus kokousti ensimmäistä kertaa tälle vuodelle lauantaina 28.1.2017 Helsingin Akavatalolla. Vuoden Musiikinopettaja 2016 Maija Kukila kävi kokouksen alkuun juhlittavana ja kertomassa omasta työstään. Maijan elämänmakuisia tarinoita musiikinopetuksen kentältä kuunnellessa hallituslaiset nyökyttelivät tyytyväisenä – tunnustus meni oikeaan osoitteeseen.

Hallitus järjestäytyi vuodelle 2017 sopimalla salkkujaosta. Puheenjohtajana jatkaa kaksivuotiskautensa toista vuotta Maiju Laurila (Oulu) ja hänen tukenaan varapuheenjohtaja Mervi Paalanen (Ii). Raha-asioista huolehtii taloudenhoitaja Pietu Halonen (Kempele) ja Jouni Haapakoski (Espoo) pitää sihteerin kynää tottunein ottein. Tuore hallituslainen Päivi Sormunen (Joensuu) ottaa koppia paikallistoiminnan rakentamisesta ja juuri valmistunut opiskelijaedustaja Emmi Räisänen (Jyväskylä/Varkaus) huolehtii opiskelijatyöstä. Heta Lemminkäinen (Seinäjoki) vastaa yhdistyksen viestinnästä yhdessä tuoreen hallituskasvon Mikko Myllykosken (Jyväskylä) kanssa. Hanna Akkanen (Nurmijärvi) vastaa Pro Musica -tunnustusten organisoinnista. Tuula Jukola-Nuorteva (Helsinki) ja Laura Pukki (Jyväskylä) järjestävät yhdistyksen kevät- ja syyspäiviä. Sovittujen vastuualueiden ohella hallitus järjestäytyy projektitiimeiksi aina tarpeen mukaan. Hallituslaisten lisäksi KMO:n toimintaa pyörittävät palkatut ammattilaiset esimerkiksi taloushallinnossa ja tapahtumien tuottamisessa.

KMO:n julkaisutoiminta on aiemmin toiminut paperisen Unisono-lehden muodossa joka muuttui aikanaan verkkojulkaisuksi. Nyt hallitus miettii julkaisutoiminnan uudistamista ja työtä suunnittelemaan perustettiin kolmihenkinen tiimi. Samalla mietitään yhdistyksen visuaalisen ilmeen yhdenmukaistamista ja uudistamista.

Seuraava suurempi tapahtuma ovat KMO:n Kevätpäivät lauantaina 25.3.2017 jotka järjestetään tällä kertaa Espoon modernin taiteen museossa, Emmassa. Luvassa on workshoppeja, uusia ajatuksia ja samanhenkisten kollegoiden tapaamista. Yhdistyksen taloudellinen asema on nyt kohtuullisen hyvä. Niinpä KMO tarjoaa Kevätpäivät jäsenilleen ilmaiseksi. Kevätpäivien ohjelmasta ja ilmoittautumisesta tarkempaa tietoa talven mittaan.

Näillä eväillä on hyvä jatkaa intopiukeena musiikkikasvatuksen täyteiseen toimintavuoteen!