Kadonneen biisin metsästystä ja löytämistä musaopettajien tapaamisessa Joensuussa

Kadonneen biisin metsästystä ja löytymistä musaopettajien tapaamisessa Joensuussa.

Pohjois-Karjalan alueella on herätelty paikallistoimintaa tänä lukuvuonna jo toistamiseen. Huhtikuun alkupuolella kokoontui seitsemän musaopea akselilla Valtimo – Joensuu – Rääkkylä istumaan perjantai-iltaa banaanikinuskitortun ja kahvikupposten ääreen.

Illan tavoitteena oli niin tärkeän kollegoiden kanssa jutustelun lisäksi jakaa toimivia ideoita sekä transkriptioita. Lisäksi Saara Elomaa Kontiolahden koululta oli lupautunut kertomaan esimerkkejä Ipadin käytöstä eri luokka-asteilla yläkoulusta lukioon. Tutustuimme mm. miten tehdä pieniä sävellyksiä etnisille soittimille. Sopii loistavasti lukion MU03 -kurssiin!

Jaoimme myös vinkkejä uusista työtä helpottavista laitteista sekä välineitten sijoitus- ja säilytysratkaisuista.
Ja taas kävi niin, että aika loppui kesken.
Ensi syksynä uudestaan!

Päivi Sormunen
Joensuun yhteiskoulun lukiosta

(P.S. KMO kustansi herkut. Suosittelen lämpimästi paikallisia kokoontumisia.
Sähköpostilistan keräämisestä voi aloittaa!)